1. pl
  2. en
Logo Nobilla Poland Konfekcjonowanie towaru
Grafika przedstawia opakowania elastyczne typu doypack w kolorze żółtym, czerwonym i niebieskim
20 stycznia 2024

Opakowania elastyczne – zalety i wady

Na rynku opakowań mamy do wyboru opakowania elastyczne i sztywne. 
Postęp technologiczny w branży konfekcjonowania sprawił, że opakowania elastyczne są nowocześniejszym rozwiązaniem. Do tego typu opakowań zaliczamy torebki, woreczki i saszetki.

Jednym z takich opakowań elastycznych i obecnie popularnym jest opakowanie typu doypack.


Tego typu opakowanie z indywidualną grafiką może stać się wyróżniającym produktem w sprzedaży detalicznej.

Charakterystyka opakowań elastycznych

Zalety:
Zalet opakowania elastyczne mają bardzo wiele. Przede wszystkim wykorzystywane są do pakowania ogromnej ilości różnorodnych produktów i towarów. Zaletą jest ich niewielka waga, łatwość w transporcie i wytrzymałość.

 

Są wygodne w użytkowaniu. Ze względu na swoją elastyczność dostosowują się kształtem i rozmiarem do pakowanego towaru. 

Opakowania elastyczne mają zamknięcia klejone lub zgrzewane. Cechuje ich odporność na rozdzieranie. Chronią przed nasłonecznieniem i wilgocią. Są szczelne, chronią przed zanieczyszczeniem żywności.


Wady:
Do głównych wad opakowań elastycznych należy zaliczyć ich negatywny wpływ na otoczenie środowiska. 
Kiedy opakowanie kończy pełnić swoją rolę, jest najczęściej wyrzucane przez konsumenta do śmieci poprzez zwykłe jego zgniecenie. Elastyczność zgniecionego opakowania powoduje, że zajmuje ono nadal sporo miejsca co wpływa na zwiększenie kosztów jego recyklingu.


Większość opakowań tego typu ze względu na ograniczoną ilość zakładów przetwarzania sprawia, że są one często spalane. 

Zastosowanie opakowań elastycznych

Opakowania elastyczne bardzo często znajdują zastosowanie m.in. w procesie konfekcjonowania chemii gospodarczej i kosmetycznej. 
Są odporne na substancje agresywne i aktywne chemicznie np. środki czyszczące i detergenty, nawozy płynne, szampony, koncentraty, rozpuszczalniki i oleje. 
W branży handlowej są wykorzystywane do podniesienia poziomu sprzedaży. Ze względu na swoje właściwości mogą przyjmować różne kształty, co pomaga aby się wyróżnić na półce sklepowej. 

Opakowania elastyczne, a środowisko naturalne

Wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych są wygodne w użytkowaniu dla konsumentów, lecz mają bardzo często zły wpływ na środowisko naturalne. Folie zanieczyszczają glebę i wodę krążąc setki lat w ekosystemie. Problemem jest ich bardzo długi czas rozkładu. 
Obecnie przeprowadzanych jest wiele badań dotyczących oceny cyklu życia różnego rodzaju opakowań. Kluczowe jest w branży przemysłowej zmniejszenie śladu węglowego w produkcji opakowań.   
Misją wielu producentów jest produkcja opakowań w zgodzie z naturą z myślą o środowisku naturalnym. Firmy wdrażają najnowsze technologie i starają się wykorzystywać do produkcji przede wszystkim materiały pochodzące z recyklingu.

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych

Zużyte opakowania z tworzyw sztucznych poddaje się procesowi recyklingu. W wyniku tego procesu uzyskujemy surowce nadające się do produkowania nowych opakowań. 
Recykling odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne i jest podstawowym procesem w gospodarce o obiegu zamkniętym. Zmniejsza zapotrzebowanie na pierwotne surowce w procesie produkcyjnym. 

Opakowania biodegradowalne z bioplastiku

Kiedy tworzywo sztuczne jest w stanie poddać się biologicznemu procesowi rozkładu generuje m.in. dwutlenek węgla, sole mineralne, biomasę i metan. Rozkład biologiczny organicznego tworzywa  biodegradowalnego jest bardzo szybki i nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. Opakowania z bioplastiku są produkowane z surowców odnawialnych.

Logo Nobilla Poland

Usługi konfekcjonowania

Saszetki wodorozpuszczalne i torebki

Doypacki i worki

Butelki, kanistry i słoiki

Kartony, display-e

Produkty

Chemia basenowa

Stoper przeciwlodowy

Środki odkażające

Kontakt

Tel. kom. +48 696 065 479

Tel.  +48 15 841 42 50

e-mail: nobilla@nobillapoland.com

RODO

©Copyright NOBILLA