1. pl
  2. en
Logo Nobilla Poland Konfekcjonowanie towaru

Konfekcjonowanie towaru

Czym jest konfekcjonowanie towaru?

Konfekcjonowanie towaru to pakowanie lub przepakowywanie produktu w celu przygotowania go do sprzedaży. Produkty wymagające spakowania mogą być sypkie, półpłynne, płynne, w formie koncentratów, emulsji, granulatów i proszków. Produkty są kompletowane i układane w opakowaniach zbiorczych.

Zakres usługi konfekcjonowania towaru

Nie każda firma zajmująca się konfekcjonowaniem towaru może zaoferować pełen ich zakres. Oto przykłady usług wchodzących w zakres konfekcjonowania, czym się one różnią i na czym polegają oraz którzy klienci najczęściej z nich korzystają. 

Konfekcjonowanie towaru obejmuje:

 

  • pakowanie towaru polega na umieszczeniu produktu w odpowiednim opakowaniu chroniącym go przed uszkodzeniem w czasie magazynowania i późniejszej dostawy do odbiorcy. Pełny proces pakowania polega w pierwszej kolejności  na odpowiednim przygotowaniu produktu i wybraniu odpowiedniego dla niego opakowania oraz przygotowanie pomieszczeń. W dalszej kolejności następuje napełnienie opakowania wybranym produktem oraz skuteczny proces jego zamknięcia w opakowaniu. Pakowanie może być jednostkowe, zbiorcze i transportowe. Jest ostatnim etapem procesu produkcyjnego. W procesie pakowania wykorzystywane są specjalistyczne automaty i maszyny pakujące, które samodzielnie owijają, napełniają, odważają, dozują i zamykają.
     

  • przepakowywanie towaru z opakowania zbiorczego do jednostkowego (docelowego) wchodzi również w zakres usług konfekcjonowania. Przepakowanie jest to również łączenie pojedynczych produktów w większe zestawy w celu uatrakcyjnienia danego towaru. Proces przepakowywania dotyczy tylko i wyłącznie zmian opakowania produktu bez ingerencji w cechy fizyczne danego produktu. Przepakowany towar w mniejszych opakowaniach jest często łatwiejszy w transporcie i relatywnie tańszy w dostawie. Zmiana opakowania ze zbiorczego na docelowy ułatwia również jego prezencję na półce sklepowej i poprawia komunikację między kupującym klientem a producentem produktu.  
     

  • saszetkowanie i porcjowanie – wysokiej wydajności pracy maszyn i liniom produkcyjnym nie dorównają nawet najszybciej pracujący ludzie, którzy przez wiele godzin muszą wykonywać te same czynności.  Maszyny charakteryzuje optymalna dokładność kontroli wagi i duża wydajność oraz niezawodność. Korzyścią użycia maszyn do saszetkowania i porcjowania jest ograniczenie ręcznej obsługi konfekcjonowania. Towar porcjowany jest z dużą dokładnością wagową. Odmierzona porcja towaru w saszetkach jest gotowa i łatwa w użyciu, nie wymaga bezpośredniego kontaktu z substancją co jest szczególnie ważne w przypadku środków chemicznych.   
     

  • etykietowanie – czyli znakowanie i kodowanie opakowań produktów zanim trafią do sprzedaży. Jest to naklejanie etykiet na opakowania  z dokładnym opisem składu produktu w języku kraju na którym odbywa się jego dystrybucja. Etykiety powinny być czytelne, estetyczne i spójne graficznie z resztą opakowania. 

 

  • insertowanie i kompletowanie towaru – polega na wkładaniu, uzupełnianiu, umieszczaniu wewnątrz opakowania lub paczki np. ulotek, instrukcji obsługi, próbek, zaproszeń lub kuponów rabatowych.  Jest do dodawanie do podstawowego produktu uzupełniających, dodatkowych elementów. Insertowanie może odbywać się ręcznie lub maszynowo. Czynność kompletowania towaru wykonywana jest często w magazynach przez osoby realizujące zamówienia dla klientów detalicznych korzystających ze sklepów internetowych. Ich praca w magazynie polega na przygotowaniu kilku zamówionych produktów do wysyłki, skompletowaniu całego zamówienia w formie paczki i zabezpieczenie jej do wysyłki przez kuriera.  

 

  • Co-Packing - jest to jedna z czynności, która może być wykonywana w ramach usługi konfekcjonowania. Oznacza łączenie dwóch lub więcej produktów detalicznych, które nawzajem się uzupełniają w jeden kompletny do sprzedaży pakiet czy zestaw lub jako jeden gotowy do sprzedaży atrakcyjny produkt. Zastosowanie Co-Packingu często wykorzystuje się w firmach w celu podniesienia atrakcyjności towaru i zwiększenia jego sprzedaży. Przygotowane multipaki wypełnione są często dołączonymi próbkami innych towarów. 
        

  • prace manualne – są rodzaje produktów, których pakowanie lub przepakowywanie musi wykonać człowiek. Ze względu na ich specyfikę maszyny konfekcjonujące nie są w stanie zastąpić pracy manualnej człowieka. Stosuje się je w przypadku rozmaitych działań niestandardowych.
     

  • paletowanie i zabezpieczenie towaru do transportu - odpowiednie i stabilne ułożenie ładunku na palecie gwarantuje bezpieczny załadunek, transport i rozładunek towaru. Palety drewniane powinny być w bardzo dobrym stanie technicznym i prawidłowo zabezpieczone wraz z towarem. 

Korzyści konfekcjonowania towaru

Profesjonalnie wykonana konfekcja towaru gwarantuje odpowiednie zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniem w czasie transportu, aby produkt w finalnym opakowaniu dotarł do konsumenta w idealnym stanie.


Dobrze zapakowany i atrakcyjnie prezentujący się towar, wyróżniający się spośród innych może podnieść zyski ze sprzedaży nawet o kilkadziesiąt procent.

Koszty i czas wykonania usługi konfekcjonowania towaru

Konfekcjonowanie towaru przez firmę produkcyjną może okazać się zbyt drogim przedsięwzięciem i często niemożliwym ze względu na brak odpowiednich warunków i przestrzeni.


Firmy świadczące usługi konfekcjonowania stosujące odpowiednio zoptymalizowane procesy konfekcyjne i logistyczne mogą oferować konkurencyjne ceny tej usługi.  


W logistyce coraz większą rolę odgrywa efektywność i możliwość optymalizacji kosztów.


Kluczowy wpływ na cenę konfekcjonowania towaru ma wielkość zamówienia, jego poziom trudności konfekcji oraz termin wykonania usługi.


Ważny jest próg rentowności wykonania usługi. W przypadku niektórych zamówień, ze względu na ich stopień skomplikowania może być konieczność zmiany i dostosowania lub przebudowy linii technologicznej co z pewnością wpływa na cenę usługi konfekcjonowania. Na jej obniżenie może mieć wpływ wielkości zamówienia oraz podjęcie długofalowej współpracy między firmami.  


Należy wziąć również pod uwagę szereg etapów związanych z kwestiami technicznymi oraz wieloma procedurami, które należy wdrożyć.


Długofalowa współpraca umożliwia wypracowanie odpowiedniej komunikacji i wzajemnego zaufania i szacunku pomiędzy partnerami B2B co przekłada się na wzajemny rozwój obu firm.  

Konfekcjonowanie towaru w zewnętrznej firmie

Ważnym filarem rozwoju firmy produkcyjnej i handlowej jest proces związany z przepływem towarów. Warto więc zadbać o usprawnienie tego procesu.  Aby wykorzystać w pełni potencjał konfekcjonowania towaru warto zlecić tę usługę firmie, która dysponuje odpowiednim parkiem maszynowym, dzięki któremu proces ten odbywa się szybko i sprawnie.
Zlecenie usługi konfekcjonowania towaru zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie przynosi wiele zalet. Do głównych korzyści należy zaliczyć oszczędność czasu i pieniędzy

 

Producenci wszelkiego rodzaju towarów zlecając usługi konfekcjonowania zewnętrznym firmom unikają potrzeb tworzenia w swoich przedsiębiorstwach dodatkowych etatów oraz inwestowania w specjalistyczny sprzęt i dodatkowe hale.

Logo Nobilla Poland

Usługi konfekcjonowania

Saszetki wodorozpuszczalne i torebki

Doypacki i worki

Butelki, kanistry i słoiki

Kartony, display-e

Produkty

Chemia basenowa

Stoper przeciwlodowy

Środki odkażające

Kontakt

Tel. kom. +48 696 065 479

Tel.  +48 15 841 42 50

e-mail: nobilla@nobillapoland.com

RODO

©Copyright NOBILLA