Nobilla Usługi konfekcjonowania 37-400 Nisko ul. Nowa 32 +48 158414250 / +48 696065479
PL DE EN
Blog

Higiena rąk chroni przed wirusami i chorobami.


Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z drobnoustrojami. Już od najmłodszych lat każdy z nas słyszał hasło: „czyste ręce – zdrowe życie”. W szkołach podstawowych kształtuje się nawyki u dzieci i uczy o zagrożeniach zaniedbywania mycia dłoni. Powstaje coraz więcej programów edukacyjnych, aby zwiększać świadomość dzieci w zakresie profilaktyki zdrowia. 

Dlaczego dbanie o czystość rąk jest tak ważne?

 

Bakterie potrafią bardzo szybko się mnożyć i zajmować w krótkim czasie prawie całą dostępną im powierzchnię. Zapominamy często jak łatwo poprzez dotykanie różnych przedmiotów pomagamy im się rozprzestrzeniać.

 

Najczęstszymi bakteriami na naszych dłoniach są bakterie wywołujące zapalenie płuc oraz różne typy wirusów. Dlatego tak wiele jest zachorowań na grypę czy zapalenie gardła. 

 

Żyjąc w ciągłym pośpiechu zapominamy często umyć dłonie po każdym powrocie do domu, wizycie w sklepie, dotykaniu pieniędzy czy wyjściu z toalety. 


Zdjęcie przedstawia myte wodą dłonie  

Zdjęcie przedstawia kaszlącą chorą kobietę 

Edukacja społeczeństwa w tym zakresie bezpieczeństwa ciągle jest aktywna szczególnie w momentach kiedy istnieje realne zagrożenie rozprzestrzeniania się epidemii np. obecnie koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Przestrzeganie zasad higieny wśród ludności zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza prawdopodobieństwo powstania nowych ognisk zachorowań. 

 

Zasady przestrzegania oraz poprawa jakości w zakresie utrzymania higieny w miejscach publicznych, galeriach, kinach czy siłowniach w ostatnich latach jest szczególnie zauważalna.

 

W zakładach pracy dostęp do środków czystości dla pracowników regulują przepisy kodeksu pracy. Rodzaj stosowanych środków zależy od zajmowanego stanowiska. Pracownicy biurowi powinni mieć zagwarantowany dostęp do dozowników z mydłem, suszarek lub jednorazowych ręczników, natomiast robotnicy dostęp do tekstylnych  ręczników i osobnych kostek mydła. 

 


Coraz częściej w firmach stosowane są wygodne w użytkowaniu dozowniki płynu do dezynfekcji rąk. Chcąc uniknąć wielu infekcji nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy powinni pamiętać o tym jak ważne jest utrzymanie higieny w miejscu pracy.

 

W domach i mieszkaniach dezynfekcję stosuje się również w pomieszczeniach w których przebywa lub przebywała osoba chora. Aby chronić innych domowników stosuje się środki odkażające i antybakteryjne na elementach drzwi oraz sprzętach użytku domowego.

 

Ostatnie badania dowodzą, że koronawirusy mogą przetrwać samodzielnie na powierzchniach metalowych, plastikowych oraz szklanych nawet do 9 dni. Większość badanych koronawirusów traci zdolność przeżycia w starciu ze środkami dezynfekującymi.