1. pl
  2. en
Logo Nobilla Poland Konfekcjonowanie towaru
Na zdjęciu widoczne są małe i duże opakowania o różnym kształcie dopasowane do wybranego towaru i produktu.
01 grudnia 2020

Wpływ opakowania na wybór towaru przez klienta

Opakowanie z produktem stanowi spójną całość. Atrakcyjne opakowanie potrafi podnieść znacznie wartość towaru.

 

Projektując opakowania należy uwzględnić jakie będzie ich główne przeznaczenie, jakie funkcje będą pełnić. Opakowania podlegają wielu ustalonym normom i standardom na rynku krajowym i globalnym.

 

Czy wiesz jaki wpływ ma opakowanie towaru na Twoją firmę i jak odpowiednio je zaprojektować, jaki design zastosować, aby mogło wpłynąć na wzrost sprzedaży danego towaru? Na wystawie musi odznaczać się wyjątkowością na tle konkurencji. Często jest najważniejszym elementem w przyciągnięciu uwagi klienta.

 

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy produkt posiada opakowanie. Ich różnorodność wzbudza zainteresowanie i chęć zakupu towaru przez konsumenta. Opakowanie produktu to najbardziej skuteczny sposób komunikacji między klientem, a firmą. 

 

W handlu odbywa się walka o klienta, wygrywa ten, kto się wyróżnia.

 

Zdjęcie przedstawia twarz kobiety i oko jako narząd wzroku

Aby klient zwrócił uwagę na produkt, jego opakowanie musi spełniać określone cechy.

 

Wzrok jest jednym z głównych zmysłów wpływających na podejmowanie decyzji, dlatego opakowanie towaru musi mieć odpowiednią estetykę i jakość. Powinno posiadać odpowiedni kształt, wielkość, kolor i grafikę oraz odpowiednio wyeksponowaną informację o promocji.

 

Istotną rolę w procesie sprzedaży produktu odgrywa marketing.

 

Coraz ważniejszym aspektem opakowania jest jego wpływ na sprzedaż produktu. Przemysł opakowań bardzo szybko ewoluuje, pojawiają się coraz bardziej nowoczesne metody ochrony produktu oraz bezpieczeństwa dla konsumenta.

Jakie funkcje pełni opakowanie?

Opakowanie z produktem stanowi spójną całość. Atrakcyjne opakowanie potrafi podnieść znacznie wartość towaru.

 

Projektując opakowania należy uwzględnić jakie będzie ich główne przeznaczenie, jakie funkcje będą pełnić. Opakowania podlegają wielu ustalonym normom i standardom na rynku krajowym i globalnym.

Opakowanie zabezpiecza towar przed jego uszkodzeniem przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Do jednej z głównych funkcji należy zaliczyć ochronę produktu. Towar musi być odpowiednio zabezpieczony podczas transportu, oraz bezpieczny przed szkodliwym działaniem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. 

 

Opakowanie chroni zawartość przez okres jego magazynowania lub przed uszkodzeniem podczas jego przeładunku.

Towary podlegają wielu procesom ich dystrybucji. Dzięki rozwijającej się cyfryzacji na opakowaniach zamieszcza się kody kreskowe, które ułatwiają obrót towarami.

 

Zamieszczone zakodowane informacje umożliwiają globalne zarządzanie nimi.

Opakowania są oznaczone kodami kreskowymi, które ułatwiają logistykę i zarządzanie towarami.

Opakowania pełnią także funkcję informacyjną. Również i w tym przypadku obowiązują ujednolicone normy w większości krajów. Konsument może uzyskać wiele informacji o produkcie, dowiedzieć się jaki jest jego termin ważności do spożycia lub skorzystać z instrukcji obsługi towaru.

Na opakowaniach zamieszczane są informacje dotyczące znajdującego się wewnątrz towaru.

Producenci zamieszczają wszelkie dane przestrzegając wytycznych, oraz mając na uwadze wygodę klientów. Informacje są eksponowane często w formie kolorowych grafik ułatwiających odczytanie danych i identyfikację produktu.

Opakowanie pełni również funkcję marketingową, czyli ma za zadanie przyciągać uwagę klientów. W czasach super i hipermarketów oraz sklepów samoobsługowych opakowanie nabiera szczególnego znaczenia. Klient bezpośrednio wybiera produkt ze sklepowej półki. Niebanalny wygląd oraz wyrazisty kształt opakowania towaru i materiał z jakiego jest zrobiony może wpłynąć znacząco na skalę jego zainteresowania i sprzedaży.

Zadaniem opakowania jest również podnieść poziom sprzedaży i przyciągać uwagę klientów swoim wyglądem.

Jakie kolory do jakiego produktu?

Odpowiednio dobrany design do opakowania, użycie właściwych kolorów do docelowej grupy klientów jest bardzo ważne. Kolory mają duże znaczenie dla ludzi, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić dobraniu kolorystyki opakowania m.in. dla mężczyzn i kobiet.

 

Kolory uznawane za męskie to przede wszystkim czarny, biały i niebieski ewentualnie granatowy. Natomiast damskie barwy to niebieski, fioletowy i zielony. Projektując opakowania należy mieć na uwadze płeć odbiorców.

 

Grafika przedstawia różne barwy kolorów przypisane do kobiety i mężczyzny

Kolor niebieski króluje nad resztą barw, pod względem ilości wykorzystania go w branży opakowań. Oznacza on bezpieczeństwo i spokój jak również zaufanie i lojalność.

 

Kolor zielony oznacza życie. Jest symbolem wolności i szczęścia. Świetnie się sprawdza wiosną i latem. Kojarzy się z naturą i zdrowiem.

 

Najintensywniejszą barwą jest kolor czerwony. Nawołuje, prowokuje do działania i przyciąga uwagę. Wyzwala adrenalinę i podnosi ciśnienie krwi. Jest bardzo zauważalny. Specjaliści od marketingu wykorzystują go umieszczając często na pierwszym planie. Oznacza prestiż i luksus. Często wykorzystywany jest przy promocjach.

 

Obraz przedstawia opakowania w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim.

 

Kolor żółty jest dość popularny. Wyzwala w odbiorcach pozytywne cechy. Daje poczucie szczęścia, ciepła i radości. Kolor ten pobudza mózg i poprawia zapamiętywanie. Świetnie się sprawdza w branży spożywczej.

 

Najciemniejszą barwą jest kolor czarny. Jest symbolem wyrafinowania, luksusu i elegancji. Czerń to klasyka i jest ponadczasowa. Pomaga w sprzedaży drogich, luksusowych dóbr oraz produktów najwyższej jakości. 

 

Jeżeli odbiorcami towarów mają być dzieci, wtedy projektanci stosują bardziej jaskrawe kolory w przypadku dziewczynek. Opakowania zabawek dla chłopców mają raczej barwy ciemne, które podkreślają ich zawartość.

 

Oczywiście ludzie są różni, skomplikowani o wielu upodobaniach, nie są wierni jednej marce, kierują się często emocjami dokonując wyboru. Jednak badania dowodzą, że wybrane kolory mają realny wpływ na wzrost sprzedaży wybranych produktów, kiedy odpowiednio zostaną zastosowane.

Czy kształt opakowania może wpływać na sprzedaż? 

Na wartość towaru może wpłynąć nie tylko wygląd jego opakowania, ale również jego kształt. Może go znacznie wyróżnić na tle pozostałych, konkurencyjnych towarów. Projektowanie opakowań jest sztuką. Wymaga dużej kreatywności i intuicji oraz wiedzy.

Na zdjęciu widoczne są dwa opakowania towaru o różnym kształcie i kolorystyce.

Badania ludzkiego mózgu podpowiadają jak nawiązać z konsumentami lepszy kontakt.  Na wybór może wpłynąć również możliwość dotyku opakowania towaru przez klienta.

 

Można spotkać opakowania z wyciętymi otworkami, które umożliwiają również bezpośredni dotyk produktu. 

 

Jak pokazuje praktyka, częściej kupujemy coś czego możemy dotknąć.  

 

Zaleca się również eksperymentowanie z różnymi kształtami opakowań. Podobnie jak w przypadku kolorów i wzroku tak i tutaj konsumenci mają różne upodobania. 

 

Najlepiej sprawdzają się opakowania, które są adekwatne do produktu i są dobrze odbierane przez wybraną grupę potencjalnych odbiorców, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół. Opakowanie powinno wzbudzać emocje i tworzyć więź z klientem. 

 

Opakowanie jako główny element oddziaływania na rynek.

Opakowania ekologiczne

Coraz częściej mówi się o ekologicznych opakowaniach. Rośnie moda na eko-opakowania.

 

Ochrona środowiska staje się priorytetem biorąc pod uwagę zanieczyszczenie naszej planety. Zainteresowanie na ekologiczne opakowania będzie coraz większe, zwłaszcza w branży spożywczej w której opakowania żywności stanowią ponad 65% całego rynku opakowań.

Na grafice widoczne jest opakowanie w kształcie pudełka w kolorze zielonym ze znaczkiem eko.

Wielu producentów w tej kwestii robi postępy, redukując ilość i grubość surowców z których są produkowane opakowania. Są coraz bardziej odpowiedzialni i troszczą się o środowisko. Oczekują takiego podejścia sami konsumenci, którzy doceniają i wybierają coraz częściej właśnie produkty w eko-opakowaniach. Przyszłością branży opakowań są pomysły związane z ochroną środowiska.

 

Producenci z wielu branż są coraz bardziej świadomi, że jest to jedyny dobry kierunek, aby wykorzystywać surowce do produkcji opakowań, które można poddać recyklingowi lub materiały, które szybko ulegają rozkładowi. 
Edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna. Przedsiębiorcy coraz lepiej znają oczekiwania konsumentów dla których ważna jest nie tylko skuteczność zabezpieczania żywności, ale równocześnie wygoda użytkowania, praktyczność i lekkość opakowań.

 

W branży spożywczej bezkonkurencyjne okazuje się być szkło, które świetnie zabezpiecza żywność. Jego zaletą jest również to, że można go poddać całkowitemu recyklingowi.

Szkło posiada szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jest uniwersalne i ekologiczne.
W wielu przypadkach szkło jest niezastąpione. 
Szkło można modelować na tysiące różnych sposobów. Kształty butelek potrafią przyciągać uwagę. 

Na zdjęciu widoczne są dwie butelki szklane w różnym kształcie i kolorze z etykietami.

Zachowanie konsumentów na szklane opakowania

Szkło od wieków było i jest nadal wykorzystywane jako opakowanie towaru. Człowiek od zawsze postrzegał szkło jako coś pięknego, praktycznego i nowoczesnego. 
Przy zakupie towaru, zwraca uwagę również na praktyczność opakowania i często możliwość dalszego wykorzystania i użytkowania w warunkach domowych. Klient poprzez jednorazowy zakup towaru zapakowany w szkło może kierować się również aspektem ekonomicznym, mając właśnie na uwadze uniwersalność szklanego opakowania. Dobrym przykładem są szklane butelki idealnie nadające się do wielokrotnego użytku.
Butelki czy słoiki idealnie sprawdzają się w przechowywaniu domowej żywności, soków i napojów alkoholowych. Szkło ze względu na swój chemiczny skład, wykazuje wysoką odporność na działanie substancji żrących. Jest więc bezpieczne, nie ma zagrożenia przedostania się do przetrzymywanych produktów substancji niebezpiecznych.
Pojemniki szklane są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Szkło można w prosty sposób umyć i zdezynfekować polewając wrzątkiem. 

Zdjęcie przedstawia plastikową przezroczystą  butelkę z wodą i szklankę.

Barwa szkła, jego przeźroczystość oraz higieniczność podnosi wartość towaru, zwiększa jego prestiż co wpływa na jego postrzeganie i większe szanse zakupu.  
Są jednak sytuacje kiedy wybór szkła na opakowanie towaru jest mało ekonomiczny lub niemożliwy.

Przy transporcie towarów dużą rolę odgrywa ich ciężar, możliwość uszkodzenia czy potłuczenia oraz objętość.  Konieczność odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu może znacznie podnieść koszty. 

Nowoczesne rozwiązania w branży opakowań

Producenci coraz częściej inwestują we własne biura projektowe, aby opakowania ich produktów wyróżniały się na tle konkurencji nie tylko kształtem, ale również pomysłowością w szerszym ich zastosowaniu.

Na grafice widoczne jest opakowanie na buty służące również po zakupie towaru  jako torebka na inne produkty.

Dobrym przykładem takich rozwiązań jest firma Puma, która zmieniła w ostatnim czasie swoje standardowe laminowane opakowania na buty. Gruby karton pudełka z przykryciem zastąpił cienki składany kartonik z recyklingu, a przykryciem jest naciągnięta na całość, usztywniająca całe opakowanie specjalna torebka wykonana z recyklingowanego poliestru. 


Taką innowacyjną zmianę docenili oczywiście klienci, którzy po zakupie butów mogli używać mocnej, firmowej torebki, zamiast foliowej reklamówki do noszenia butów np. na ćwiczenia.

Poprzez takie działania firma oszczędza redukując ilość użytego surowca do wyprodukowania opakowania, ale również  zyskuje w oczach klientów, jest postrzegana jako ekologiczna, nowoczesna i innowacyjna.

Na zdjęciu jest opakowanie wykonane ze sztywne papieru służące po zakupie towaru jako wieszak.

Kolejnym przykładem skutecznej reklamy swoich produktów jest pomysł na wieszaki wykonane z tekturowych opakowań. 
Pudełka chronią ubrania przed zniszczeniem i pognieceniem w czasie wysyłki, jednak dużym minusem byłoby ich wyrzucenie zaraz po zakupie towaru. 
Z opakowania w prosty, szybki sposób zgodnie z zamieszczoną instrukcją można uzyskać wieszak. W przypadku jego zniszczenia można go poddać recyklingowi. 

Opakowania aktywne i inteligentne

Szczególne uznanie znajdują wśród konsumentów na rynku opakowaniowym nowoczesne opakowania. Informują one klientów o faktycznym stanie jakości zapakowanego produktu.


Opakowania aktywne zawierają substancje, które pomagają kontrolować świeżość produktu. Dodane substancje chemiczne do wewnątrz opakowań są pochłaniaczami dwutlenku węgla, tlenu czy etylenu. Pochłaniają także nadmiar wilgoci. 


Ciekawe jest również zastosowanie interaktywnego wskaźnika temperatury na butelkach lub puszkach napojów chłodzących. Specjalna etykieta z termochromową farbą zmieniając swój kolor, informuje kiedy napój osiągnął optymalną temperaturę do spożycia.


Opakowania inteligentne pełnią rolę informacyjno-monitoringową. Mają za zadanie informować o nieszczelności opakowania, czy pojawieniu się wewnątrz mikroorganizmów. 

Grafika przedstawia fragment opakowania na którym zastosowane są materiały aktywne informujące klienta o stanie jakości zapakowanego produktu.

Klient może obserwować na opakowaniu zmieniające się, ciemniejące zabarwienie. Gdy wewnętrzna kropka jest jasna produkt nadaje się do spożycia. W przypadku gdy środek kręgu jest ciemniejszy jest to sygnał, że termin ważności upłynął.
Firmy wdrażające do swojej oferty tego typu opakowania wzmacniają wizerunek swojej marki, firma jest postrzegana jako innowacyjna co często wpływa również na znaczny wzrost sprzedaży danego towaru. 

Opakowań tego typu jest jednak niewiele ze względu na znaczny koszt ich produkcji. Cieszą się popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

 

Przyszłością w branży opakowań będą opakowania oddziaływujące na wiele zmysłów w jednym czasie oraz mające również możliwość zastosowania do wielokrotnego użytkowania.

Opakowania funkcjonalne – wydzielanie ciepła

Grafika przedstawia dwa kubki na napoje z wieczkiem zmieniającym kolor pod wpływem temperatury z koloru brązowego na czerwony.

Projektanci opakowań myślą również o wygodzie użycia produktu w trudnych warunkach, kiedy nie ma np. prądu i ciepła by podgrzać pożywienie przed spożyciem.  
Producenci technologii użytkowych opracowali opakowania żywności w tzw. „gorącej puszce”.  Po użyciu dołączonego szpikulca i przebiciu wewnętrznej przestrzeni w puszce zachodzi reakcja chemiczna z wydzieleniem ciepła. Po kilku minutach posiłek w wewnętrznym pojemniku puszki jest ciepły.

Dlaczego warto postawić na outsourcing?

Firma Nobilla świadczy usługi konfekcjonowania towaru. Profesjonalnie i kompleksowo dzielimy oraz pakujemy towar, który jest gotowy do sprzedaży lub wysyłki. Nasz nowoczesny park maszynowy pozwala sprostać rosnącym wymaganiom.


Służymy również doświadczeniem, przy wyborze rodzaju opakowań z szerokiej oferty. Doskonale wiemy jak doskonałym środkiem reklamowym są opakowania. Służymy w tym aspekcie naszym wieloletnim doświadczeniem.


Decydując się na współpracę zyskujesz oszczędność czasu i pieniędzy. Nie ponosisz kosztów utrzymywania dodatkowych powierzchni magazynów. Nasi klienci mają pewność dobrze wykonanej usługi konfekcjonowania towaru.


Zapewniamy atrakcyjne warunki współpracy.

Obraz przedstawia trzy grafiki dotyczące usługi konfekcjonowania towaru przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną.
Logo Nobilla Poland

Usługi konfekcjonowania

Saszetki wodorozpuszczalne i torebki

Doypacki i worki

Butelki, kanistry i słoiki

Kartony, display-e

Produkty

Chemia basenowa

Stoper przeciwlodowy

Środki odkażające

Kontakt

Tel. kom. +48 696 065 479

Tel.  +48 15 841 42 50

e-mail: nobilla@nobillapoland.com

RODO

©Copyright NOBILLA