1. pl
  2. en
Logo Nobilla Poland Konfekcjonowanie towaru
10 listopada 2020

Wpływ opakowania na wybór towaru przez klienta.

Opakowanie z produktem stanowi spójną całość. Atrakcyjne opakowanie potrafi podnieść znacznie wartość towaru.


Projektując opakowania należy uwzględnić jakie będzie ich główne przeznaczenie, jakie funkcje będą pełnić. Opakowania podlegają wielu ustalonym normom i standardom na rynku krajowym i globalnym.


Czy wiesz jaki wpływ ma opakowanie towaru na Twoją firmę i jak odpowiednio je zaprojektować, jaki design zastosować, aby mogło wpłynąć na wzrost sprzedaży danego towaru? Na wystawie musi odznaczać się wyjątkowością na tle konkurencji. Często jest najważniejszym elementem w przyciągnięciu uwagi klienta.


W dzisiejszych czasach praktycznie każdy produkt posiada opakowanie. Ich różnorodność wzbudza zainteresowanie i chęć zakupu towaru przez konsumenta. 
Opakowanie produktu to najbardziej skuteczny sposób komunikacji między klientem, a firmą.

 

W handlu odbywa się walka o klienta, wygrywa ten, kto się wyróżnia.

 

 

Aby klient zwrócił uwagę na produkt, jego opakowanie musi spełniać określone cechy.


Wzrok jest jednym z głównych zmysłów wpływających na podejmowanie decyzji, dlatego opakowanie towaru musi mieć odpowiednią estetykę i jakość. Powinno posiadać odpowiedni kształt, wielkość, kolor i grafikę oraz odpowiednio wyeksponowaną informację o promocji.


Istotną rolę w procesie sprzedaży produktu odgrywa marketing.


Coraz ważniejszym aspektem opakowania jest jego wpływ na sprzedaż produktu. Przemysł opakowań bardzo szybko ewoluuje, pojawiają się coraz bardziej nowoczesne metody ochrony produktu oraz bezpieczeństwa dla konsumenta.

 

 

Jakie funkcje pełni opakowanie?

 

Opakowanie z produktem stanowi spójną całość. Atrakcyjne opakowanie potrafi podnieść znacznie wartość towaru.

 

Projektując opakowania należy uwzględnić jakie będzie ich główne przeznaczenie, jakie funkcje będą pełnić. Opakowania podlegają wielu ustalonym normom i standardom na rynku krajowym i globalnym.

Do jednej z głównych funkcji należy zaliczyć ochronę produktu. Towar musi być odpowiednio zabezpieczony podczas transportu, oraz bezpieczny przed szkodliwym działaniem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. 

 

Opakowanie chroni zawartość przez okres jego magazynowania lub przed uszkodzeniem podczas jego przeładunku. 

 

Towary podlegają wielu procesom ich dystrybucji. Dzięki rozwijającej się cyfryzacji na opakowaniach zamieszcza się kody kreskowe, które ułatwiają obrót towarami.

 

 

Zamieszczone zakodowane informacje umożliwiają globalne zarządzanie nimi.

 

Opakowania pełnią także funkcję informacyjną. Również i w tym przypadku obowiązują ujednolicone normy w większości krajów. Konsument może uzyskać wiele informacji o produkcie, dowiedzieć się jaki jest jego termin ważności do spożycia lub skorzystać z instrukcji obsługi towaru.

 

Producenci zamieszczają wszelkie dane przestrzegając wytycznych, oraz mając na uwadze wygodę klientów. Informacje są eksponowane często w formie kolorowych grafik ułatwiających odczytanie danych i identyfikację produktu.

 

Opakowanie pełni również funkcję marketingową, czyli ma za zadanie przyciągać uwagę klientów. W czasach super i hipermarketów oraz sklepów samoobsługowych opakowanie nabiera szczególnego znaczenia. Klient bezpośrednio wybiera produkt ze sklepowej półki. Niebanalny wygląd oraz wyrazisty kształt opakowania towaru i materiał z jakiego jest zrobiony może wpłynąć znacząco na skalę jego zainteresowania i sprzedaży.

 

 

Jakie kolory do jakiego produktu?

 

Odpowiednio dobrany design do opakowania, użycie właściwych kolorów do docelowej grupy klientów jest bardzo ważne. 
Kolory mają duże znaczenie dla ludzi, dlatego szczególną uwagę należy poświęcić dobraniu kolorystyki opakowania m.in. dla mężczyzn i kobiet.

 

Kolory uznawane za męskie to przede wszystkim czarny, biały i niebieski ewentualnie granatowy. Natomiast damskie barwy to niebieski, fioletowy i zielony. 
Projektując opakowania należy mieć na uwadze płeć odbiorców.

Kolor niebieski króluje nad resztą barw, pod względem ilości wykorzystania go w branży opakowań. Oznacza on bezpieczeństwo i spokój jak również zaufanie i lojalność.

 

Kolor zielony oznacza życie. Jest symbolem wolności i szczęścia. Świetnie się sprawdza wiosną i latem. Kojarzy się z naturą i zdrowiem.

 

Najintensywniejszą barwą jest kolor czerwony. Nawołuje, prowokuje do działania i przyciąga uwagę. Wyzwala adrenalinę i podnosi ciśnienie krwi. Jest bardzo zauważalny. Specjaliści od marketingu wykorzystują go umieszczając często na pierwszym planie. Oznacza prestiż i luksus. Często wykorzystywany jest przy promocjach.

Kolor żółty jest dość popularny. Wyzwala w odbiorcach pozytywne cechy. Daje poczucie szczęścia, ciepła i radości. Kolor ten pobudza mózg i poprawia zapamiętywanie. Świetnie się sprawdza w branży spożywczej.

 

Najciemniejszą barwą jest kolor czarny. Jest symbolem wyrafinowania, luksusu i elegancji. Czerń to klasyka i jest ponadczasowa. Pomaga w sprzedaży drogich, luksusowych dóbr oraz produktów najwyższej jakości. 

 

Jeżeli odbiorcami towarów mają być dzieci, wtedy projektanci stosują bardziej jaskrawe kolory w przypadku dziewczynek. Opakowania zabawek dla chłopców mają raczej barwy ciemne, które podkreślają ich zawartość.

 

Oczywiście ludzie są różni, skomplikowani o wielu upodobaniach, nie są wierni jednej marce, kierują się często emocjami dokonując wyboru. Jednak badania dowodzą, że wybrane kolory mają realny wpływ na wzrost sprzedaży wybranych produktów, kiedy odpowiednio zostaną zastosowane.

 

 

Czy kształt opakowania może wpływać na sprzedaż? 

 

Na wartość towaru może wpłynąć nie tylko wygląd jego opakowania, ale również jego kształt. Może go znacznie wyróżnić na tle pozostałych, konkurencyjnych towarów. 
Projektowanie opakowań jest sztuką. Wymaga dużej kreatywności i intuicji oraz wiedzy.

Badania ludzkiego mózgu podpowiadają jak nawiązać z konsumentami lepszy kontakt.  Na wybór może wpłynąć również możliwość dotyku opakowania towaru przez klienta.

 

Można spotkać opakowania z wyciętymi otworkami, które umożliwiają również bezpośredni dotyk produktu.
 

Jak pokazuje praktyka, częściej kupujemy coś czego możemy dotknąć. 
 

Zaleca się również eksperymentowanie z różnymi kształtami opakowań. Podobnie jak w przypadku kolorów i wzroku tak i tutaj konsumenci mają różne upodobania.
 

Najlepiej sprawdzają się opakowania, które są adekwatne do produktu i są dobrze odbierane przez wybraną grupę potencjalnych odbiorców, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół. Opakowanie powinno wzbudzać emocje i tworzyć więź z klientem.
 

Opakowanie jako główny element oddziaływania na rynek.

 

 

Opakowania ekologiczne.

 

Coraz częściej mówi się o ekologicznych opakowaniach. Rośnie moda na eko-opakowania.


Ochrona środowiska staje się priorytetem biorąc pod uwagę zanieczyszczenie naszej planety. Zainteresowanie na ekologiczne opakowania będzie coraz większe, zwłaszcza w branży spożywczej w której opakowania żywności stanowią ponad 65% całego rynku opakowań.

Wielu producentów w tej kwestii robi postępy, redukując ilość i grubość surowców z których są produkowane opakowania. Są coraz bardziej odpowiedzialni i troszczą się o środowisko. Oczekują takiego podejścia sami konsumenci, którzy doceniają i wybierają coraz częściej właśnie produkty w eko-opakowaniach. Przyszłością branży opakowań są pomysły związane z ochroną środowiska.

 

Logo Nobilla Poland

Usługi konfekcjonowania

Saszetki wodorozpuszczalne i torebki

Doypacki i worki

Butelki, kanistry i słoiki

Kartony, display-e

Produkty

Chemia basenowa

Stoper przeciwlodowy

Środki odkażające

Kontakt

Tel. kom. +48 696 065 479

Tel.  +48 15 841 42 50

e-mail: nobilla@nobillapoland.com

RODO

©Copyright NOBILLA